VÝVAZKY, STUŽKY nebo VOŇIČKY.... říká se jim různě a taky různě vypadají...

 

Svatební vývazek může na první poslech znít jako zapeklitý termín, ale jedná se o všem dobře známou drobnost, která zdobí každého svatebčana. Svatební vývazek se nosí na klopě a tvoří jej mašličkou či květinkou ozdobený špendlík doplněný snítkou myrty.

 Kam myrtu připnout?

Netušíte kam vývazek s myrtou připnout? Poradí vám staročeský zvyk. Svobodným se připíná myrta na levou stranu a ženatým či vdaným na pravou stranu. Díky tomuto praktickému označení se svobodní mohli snadno seznámit…

  

 

Zelená myrta neodmyslitelně patří na klopy svatebčanů, ale proč se právě tato nenápadná rostlinka stala svatební ozdobou? V antických dobách myrta symbolizovala mládí a krásu a byla zasvěcena bohyni lásky a manželství – Afroditě. Drobný stromek s bohatými větvičkami se začal nazývat Venušin strom. Myrta v současnosti symbolizuje štěstí, nevinnost, a také stálost manželských citů.

V minulých dobách si dokonce každá nevěsta pěstovala svou vlastní myrtu, kterou využila ve svůj svatební den. Pokud myrtu doma nemáte a nemá ji ani nikdo z vaší rodiny, zeptejte se v květinářství.

 

zdroj: https://www.mgmagazine.cz/tradice/svatebni-vyvazek-nezbytny-doplnek-svatebcana.html