SVATEBNÍ PODVAZEK

Víte proč ho nevěsty nosí?

 

Dříve tvořily podvazky běžnou součást oděvu. Nosily se textilní pásy upevněné na nohy. Měly držet punčošky nebo ponožky. Byly úzké a vyráběly se z kůže. V současné době se nosí hlavně krajka, satén a různé zdobení pomocí stužek, perel, srdíček a dalšími ozdobami. Také jejich účel už není takový jako dřív a ženy si je berou hlavně proto, aby byly sexy a přitažlivé a potěšily nebo překvapily svého partnera.

Před několika staletími se podvazky uvazovaly pod kolena tam, kde byla noha nejužší. Mělo to ten účel, aby punčošky nespadly. Dnes zase podvazek upevňuje na nejširší část stehna. V jednu doby (přibližně ve třicátých a čtyřicátých letech) byly podvazky u žen populární i jako úschovna cenností. Dámy si je schovávaly do malých taštiček, které měly pod podvazkem připevněné.

Dnes už se podvazky používají především jako doplněk a oblíbené jsou hlavně na svatbách. Také je to často dar od družiček na rozlučce se svobodou. Když je zároveň i modrý, je splněná část jedné tradice – něco nového, něco modrého. 

 

V zahraničí, hlavně v západních zemích, mívají nevěsty na svatbě často dva různé podvazky, protože se často předávají z generace na generaci, a tak o něj nechtějí přijít. Pokud si nevěsta vezme na svatbu dva podvazky, dává si je na levou nohu nad sebe. Ten, který si chce nechat dá výš. Ten druhý je níž a často bývá i užší a levnější. Méně zdobený a honosný.

 

V MÉ NABÍDCE NALEZNETE SPOUSTY PODVAZKŮ V RŮZNÉM PROVEDENÍ I BARVÁCH.

 

SVATEBNÍ ZVYK 

 

Na dnešních svatbách se často dodržuje zvyk, kdy ženich musí zuby stáhnout podvazek z nohy pod šaty nevěsty. Když se mu to podaří, hodí ho do davu mezi svobodné mládence. Kdo podvazek chytí, bude mít štěstí.

Nevěsta pak hodí svou svatební kytici mezi svobodné dámy. A ta, která jí chytí, by si měla zatancovat se svobodným pánem, který získal podvazek. Při tanci má mládenec chycený podvazek navléknout na nohu dané slečně. A možná, že další svatba bude patřit právě jim dvou – tedy za předpokladu, že nemají partnery.

 

Podvazek dříve házela do davu nevěsta, ale často to končilo přílišnou horlivostí a klidně i bitkou, když se rozjaření pánové snažili nevěstě ukrást zpod šatů podvazek. Situaci často musel stejně řešit ženich a svatba pak byla často pokažená.